E shkëlqyeshme për mëlçinë, veshkat, zemrën dhe veçanërisht mushkëritë – çaji për problemet e frymëmarrjes

Lajme

E shkëlqyeshme për mëlçinë, veshkat, zemrën dhe veçanërisht mushkëritë – çaji për problemet e frymëmarrjes

Kur bëhet fjalë për problemet e frymëmarrjes, nuk ka të barabartë. Qimnon është një bar i egër, dhe më vonë është kultivuar dhe përdorur si erëza.Ka një shije shumë intensive, ndërsa sipas erës mund të krahasohet me atë të anise / nenexhikut.
Qimnon përdoret si erëz, por ka edhe shumë veti shëruese: punë më e mirë e aparatit tretës dhe urogjenital, përdoret për trajtimin e gripit dhe ftohjeve, sepse ndihmon në kollitjen dhe ka efekt antiseptik.

Edhe pse qimnon i zi ka të njëjtin emër si qimnon i zakonshëm, ai është ende krejtësisht i ndryshëm në pamje dhe shije, dmth farat janë mjaft të vogla dhe të zeza. Përdoret gjithashtu si erëz, por përdoret më shpesh për qëllime mjekësore: për trajtimin e kollës kronike dhe bronkitit, astmës, alergjive, sëmundjeve të stomakut, në qarkullim të dobët. Egjiptianët ishin të parët që kuptuan se sa e fuqishme ishte kjo farë, kështu që ata e bënë atë në një vaj shërues. Popujt lindorë thonë se qimnon i zi “kuron gjithçka përveç vdekjes”. Qimnon përmban vajra esenciale, shumë acide yndyrore dhe vitaminë C.Sipas shkencëtarëve, qimnon i zi mund të shkatërrojë ose lehtësojë me sukses 600 sëmundje dhe gjendje të ndryshme.

Për trajtim mund të përdorni vaj, të bëni çaj ose të shtoni fara në sallata dhe pjata të ndryshme. Qimnon ka veti analgjezike, antibakteriale, anti-inflamatore dhe antivirale. Falë përbërjes, ajo rikuperon me sukses mëlçinë, heq toksinat, stimulon veshkat, rregullon presionin e gjakut dhe mban nën kontroll kolesterolin.

Qimnon përmirëson oreksin, lehtëson tretjen, fryrjen dhe ndihmon në ngërçet e stomakut. Beenshtë vërtetuar se ka një efekt pozitiv tek diabetikët dhe ul nivelet e sheqerit në gjak.Një efekt pozitiv është vërejtur tek pacientët me kaan ncer. Për shkak të efektit të tij të fortë antioksidant në imunitet, është veçanërisht i efektshëm tek njerëzit që marrin kimioterapi, pasi përshpejton shërimin midis trajtimeve dhe rrit efektin e tyre.
Qimnon i zi gjithashtu ka një efekt të fortë në rigjenerimin e indeve të mushkërive, pastron traktin respirator, përmirëson funksionin e mushkërive.

ÇAI I ZI CIM KUND BRR BRONKITIT DHE GJYMS
Hidhni një lugë gjelle qimnon të zi, një lugë çaji kamomil dhe gjysmë lugë çaji kopër me një filxhan ujë të valë. Mbulojeni dhe lëreni për 10 minuta. Pastaj kullojeni, ëmbëlsoni me mjaltë dhe pijeni disa herë në ditë.
SISTEMI KUNDR ASTMS
Një lugë çaji fara qimnon të zi, 2 thelpinj hudhër të shtypur dhe dy lugë mjaltë, përzieni mirë. Merrni një lugë çaji nga ky shurup çdo mëngjes me stomak bosh për një periudhë prej tre javësh. Pas kësaj ju duhet të merrni frymë më lehtë.