Lajmi Fundit : Gjendet trupi i pajètë nën rrënoja aktori i serialit ‘Osmani’ dhe gruaja e tij

Lajme

Tërmeti shkatërrues që go diti Turqinë të hënën e kaluar i ka marr jetën edhe aktorit Çagdaş Çankaya dhe gruas së tij Zilan Tigris.

Çağdaş ishte një personazh qendror në serialin e njohur turk “Osmani”, ndërsa Zilan ishte një muzikante e talentuar.

Lajmi fatkeq për vd.kj.n e tyre u konfirmua nga produksioni Bozdağ Films në llogarinë e tyre zyrtare në Instagram, duke trishtuar shumë persona.

Në mbishkrim shkruhet: “I shprehim ngushëllimet më të sinqerta familjes dhe të dashurve të Çagdaş Çankaya, bashkëshortes së tij dhe të gjithë atyre që humbën jetën në tërmet. Zoti i mëshiroftë shpirtrat e tyre”.

Nga tërmeti që ndodhi më 6 shkurt deri më tani numrin i të vd.ku.ve ka shkuar në 34,000 në të gjithë Turqinë dhe Sirinë.

Ndërkohë, Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut ka raportuar se numri i të pajeteve në Siri ka arritur në 5273 dhe pritet të shkojë në 7000.