Mjeeket s’ua thonë: Nëse i keni kaluar të 40’at, hani çdo dit fara luledielli, do mbeteni te habitur nga efekti..?!

Lajme

Mjeeket s’ua thonë: Nëse i keni kaluar të 40’at, hani çdo dit fara luledielli, do mbeteni te habitur nga efekti..?!

Hippertensiioni mund të shkaktojë sëmunddjee të zemrës dhe vesh kavee, godiitjee në tru dhe probleeme të tjera të rëndaa shëndetësore.Me miliona njerëz në botë vuaajnnë nga presiioni i lartë i gj akut dhe një përqindje e mirë nuk e kuptojnë, sepse nuk ka simptoma. Mosha juaj, historia familjare, gjinia dhe raca mund t’ju vënë në rreeziik, por edhe dieta juaj. Mjekët sugjerojnë që të ndiqni një dietë të pasur me kalium, magnez dhe fibër. Kështu, mollët, kajsitë, banane, pjeshkat, janë frutat që rekomandojnë ekspertët.

Acidet yndyrore Omega-3 po ashtu janë yndyra super të shëndetshme, që trupi juaj duhet të funksionojë siç duhet.

Omega-3 mund të ulë presionin e gj akut, zvogëlon inflammacioniin dhe ul trigliceridet.

Ato gjithashtu përmbajnë vitaminë D, e cila ul presiionin e gj akut.

Ndaj konsumoni sa më shumë salmon, troftë dhe ton.

Shijoni, po ashtu, farërat e pakripura si luledielli, kungulli ose fara të tjera.
Ato janë plot me minerale me aftësi për të ulur presiionin e gjjaakut.

Sigurohuni që nuk janë të kripura.
Bajame, arra, lajthi janë gjithashtu të shëndetshme.