Një Gotë Plot Shëndet: Lëngu I Lakrës Së Kuqe – Si Ta Përdorni Për Veshkat, Mëlçinë Dhe Tretjen.. Ja Receta

Lajme

Lëngu i lakrës së kuqe është i jashtëzakonshëm për organizmin.Ai është i pasur me vitamina, minerale dhe antiioksidanntë të cilët forcojnë imunitetin, luufttojnnë sëmunddjeet dhe mbrojnë organet prej tyre.

Sipas të dhënave, lakra e kuqe është një nga burimet më të mrekullueshme të vitaminës C, që ndikon pozitivisht për shumë funksione në organizëm.Një gjysëm gote uji me lëngun e lakrës së kuqe përmban 150 miligramë vitaminë C, që është edhe 100% e nevojës ditore të organizmit për këtë vitaminë.Në të njëjtën sasi mund të merrni 650 miligramë kalium që përbën 14% të dozës së rekomanduar ditore dhe 102 mikrogramë të vitaminës K, që përbën 85% të nevojës ditore të organizmit për këtë vitaminë.Lakra e kuqe ka 10 herë më shumë vitaminë A se lakra e bardhë.

Kjo vitaminë e mban lëkurën të shëndetshme, forcon imunitetin dhe mbron shikimin.Për më tepër, lakra e kuqe ka dyfishin e hekurit që ofron lakra e bardhë.Në këtë artikull do të mësoni tre receta të rëndësishme të lëngjeve me bazë të lakrës së kuqe, të cilat ju ndihmojnë për mbrojtjen e veshkave, pastrimin e mëlçisë dhe sistemin tretës.Për Pastrimin E Mëlçisë -Për të marrë një dozë të lartë antiioksidanntësh kundër raadiikaleeve të lira dhe pastrimin e mëlçisë, receta e mëpposhttme:
Përbërësit:

Gjysma e një lakre të kuqe të përmasave mesatare, Një panxhar mesatar, Kokrrat e një shege, Një copë e vogël xhenxhefili e qëruar. Hidhini të gjithë përbërësit në një shtrydhëse frutash dhe pijeni lëngun menjëherë. Për Shëndetin E Veshkave
Përbërësit: – 1 tufë me kopër, Gjysëm molle jeshile, 3 gota uji me lakër të kuqe të grirë.

Hidhini të gjithë përbërësit në shtrydhëse dhe pijeni rregullisht.
Lëngu I Lakrës Së Kuqe Për Tretjen – Lakra e kuqe rekomandohet edhe për përmirësimin e tretjes.
Për të marrë përfitimet e saj ndiqni recetën e mëpposhttme:
Përbërësit: 2 gota uji me lakër të kuqe të grirë, 3 kërcenj selinoje, Gjysma e një limoni me gjithë lëkurë, Gjysma e një molle jeshile Lajini të gjithë përbërësit dhe kalojini në shtrydhësen e frutave.

Lëngun pijeni menjëherë.

Ky lëng eliminon gazrat e tepërt në stomak dhe vë në lëvizje të gjithë sistemin tretës.

Nga secili prej lëngjeve mund të pini një gotë në ditë për rreth 2 javë e ta përsërisni sa herë të jetë e nevojshme.