Plot pas 45 vitesh: Si duket sot Iljazi i Shamikuqes, mosha per te eshte vetem nje numer

Lajme

Me padyshim qe eshte nje nga filmat qe ka mbetur pothuajse ne mendjet e gjithsecilit.

“Shamikuqja”, është prodhimi i kinematogriafisë turke që është prodhuar rreth 45 vite më parë. Ai u shfaq në Shiqipëri në vitet ’80 dhe është një nga filmat që është ngulitur në mendjen e shqiptarëve.

Iljazi dhe Asja (Shamikuqja) u bënë personazhe mjaft të famshëm dhe të dashur edhe në vendin tonë.

Kadir Inanir, quhet në të vërtetë Iljazi dhe sot është 73 vjeç. Filmi “The Gate” / Kapi, i cili e riktheu aktorin pas 7 vitesh në skenë, në 2019, është edhe vepra e fundit e legjendës së kinematografisë turke Kadir İnanır.

Por mesa duket mosha per te eshte vetem nje numer dhe aktori nuk di te ndalet dhe nuk i ndahet pasionit per aktrimin.